Ładowanie Wydarzenia

« All Events

  • To event minęło.

Radom aRt Night

Maj 24

radom art night

Zobacz, usłysz, poczuj!

Radom, decyzją Samorządu Województwa Mazowieckiego, został wybrany Stolicą Kultury Mazowsza 2019. W bogatą ofertę letnich, cyklicznych, popularnych w regionie imprez zostało wpisane nowe, interdyscyplinarne przedsięwzięcie – Radom Art Night.

Za program odpowiadają: Amfiteatr w Radomiu i Stowarzyszenie Droga Mleczna.

Z tym, czy „Radom nie jest poematem, nawet o wschodzie słońca”, nie będziemy polemizować. Pokażemy bowiem, że nocą może tętnić kulturą:

24 maja z centrum deptakiem, chodnikami i ulicami popłynie we wszystkich kierunkach sztuka spod znaku elektro, UV i VR;
13 września Stary Ogród zamienimy w Tajemniczy Ogród pełen zjaw, upiorów, szeptuch i niepokojących, etnicznych brzmień!

Podczas dwóch nocy z kulturą w przestrzeni Radomia (m.in. w muszli koncertowej w parku im. Tadeusza Kościuki, na Placu Corazziego, deptaku, czy w parku Stary Ogród) kolektyw: Amfiteatr i Droga Mleczna wprowadzi w księżycowy stan kulturalnej nieważkości.

Dlaczego nocą? Bo wtedy nasze zmysły się wyostrzają, jesteśmy bardziej wrażliwi na bodźce wzrokowe, słuchowe i dotykowe.
Dlatego też przez kilka wieczornych i nocnych godzin Radom aRt Night zaaplikujemy radomianom i gościom skondensowaną dawkę kultury w rozmaitej postaci.

Harmonogram:

od godz. 20 – 23.30 – wystawa Dariusza Stelmacha i VR (Zdzisław Beksiński)
godz. 20.45 – teatr Avatar
godz. 21.15 – koncert zespołu Mijagi
godz. 22.30-45 – koncert zespołu Wczasy
godz 22 – Spacer po Radomiu: Szemrany Radom
godz. 23.30 – 1.00 – Silent Disco

Radom aRt Night vol. I: 24 maja –Electro, UV, VR: godz. 20-01.00

Pierwsza odsłona Radom aRt Night skupi się na sztuce współczesnej. Każdy chętny uczestnik nocnych wędrówek zostanie „pomazany” luminescencyjną farbką do ciała, dzięki czemu stanie się częścią efemerycznego, unikalnego plemienia nocnych pochłaniaczy kultury.
W foyer Radomskiej Orkiestry Kameralnej od godz. 20 przechodnie wkroczą w świat malarstwa Dariusza Stelmacha, co będzie swoistym intro do wirtualnego spaceru po niepokojących wizjach Zdzisława Beksińskiego („De Profundis – Beksiński w wirtualnej rzeczywistości” – ideą projektu jest udostępnienie miłośnikom malarstwa nowej formy dialogu ze sztuką; indywidualne okulary VR izolują widza od otoczenia zewnętrznego, pozwalając na osobistą podróż w głąb przestrzeni obrazów).

radom art night beksinski

W przestrzeni deptaka przed Urzędem Miejskim powstawać będzie luminescencyjne graffiti, w nietypowe działania zostanie też włączony… DJ JK, czyli Jan Kochanowski.
Na Placu Corazziego, po zmroku, o godz. 20.45 będziemy świadkami niesamowitego w warstwie wizualnej, choreograficznej i muzycznej widowiska „Muzykant” Teatru Avatar – produkcji z zachwycającą reżyserią świateł, pokazem ognia, użyciem świateł UV, iluzji optycznych, umiejętności szczudlarskich. Piękny, dynamiczny i plastyczny spektakl. Iluzje optyczne w wykonaniu Sebastiana Frodymy – finalisty programu Mam Talent.
W muszli koncertowej w parku im. Tadeusza Kościuszki zabrzmi muzyka elektroniczna, eksperymentalna, alternatywna i psychodeliczna: najpierw (ok. godz. 21.15) w wykonaniu radomskiej formacji Mijagi, później (ok. godz. 22.30) zespołu Wczasy – ich muzyka jest jak niskobudżetowe wakacje – nieprzewidywalna. Raz uderzają zimną falą lub synth-popowym przebojem w stylu lat 80., innym razem nostalgiczną gitarową piosenką przywołującą wspomnienia z lat 90., nie stronią także od shoegazowych faktur.

radom art night music

Duet Wczasy

Jednocześnie entuzjaści wojaży z dreszczykiem będą mogli wziąć udział w spacerze „Szemrany Radom” (od godz. 22 do ok. 0.00)– po zakamarkach, zaułkach i miejscach, w których studzienki ściekowe i mury mogą opowiedzieć niejedną mrożącą krew w żyłach historię!

Finałem majowej odsłony Radom aRt Night (od godz. 23.30) będzie silent disco w klimatycznej przestrzeni zaułka klubowego przy ul. Skłodowskiej-Curie 4, pierwsza tego typu impreza taneczna w mieście!

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Projekt Radom aRt Night finansowany jest ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego i Gminy Miasta Radomia.

herb mazowsze logoradom siła w precyzji

 

Patronat medialny nad Radom aRt Night objęła Radomska Grupa Mediowa.

 

radomska grupa mediowa

Szczegóły

Data:
Maj 24
Wydarzenie Categories:
,
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/Radomartnight/

Organizatorzy

Stowarzyszenie Droga Mleczna
Amfiteatr w Radomiu